Dzień dzisiejszy


Urodziny obchodzi:
Nikt nie ma dziś urodzin

> 1,036,064 unikalne wizyty
> Użytkowników online: 0 - > Gości online: 1
> Łącznie użytkowników: 119
> Najnowszy użytkownik: Ryszard Procek
Serdecznie witamy!

Ostatnio widziani:
Apis 1 dzień
Sylwester12 tygodni
hala22 tygodni
Zaremba Ryszard30 tygodni
szafranek33 tygodni

Partnerzy

rada kapitanow

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Sylwester
19.08.2019 14:56:44
Kiedy dzisiaj wszedłem na stronę, zwróciłem uwagę na zdjęcie mojego młodszego kolegi z internatu, z którym braliśmy udział w pracach zespołu teatralnego "Ballada" przy naszej szkole Ryśka F

Apis
16.04.2017 08:21:30
Wesołych Świąt Wielkanocnych życzę Nauczycielom i Absolwentom.

Rysiek Faron
25.12.2016 21:55:16
Życzę Wszystkim Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2017. Ahoj!

bodzka
22.12.2016 21:35:39
Radosnych i spokojnych, pełnych ciepła i nadziei Świąt,odpoczynku od codziennych trosk w rodzinnym gronie. Zdrowia, szczęścia, wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.Mietek69

Apis
05.11.2016 09:00:54
Odznaki sie już wyczerpały z tego co wiem. Należy zapytać w Stowarzyszeniu Absolwentów czy przewidują dorobienie.

Dziesiąta rocznica śmierci Mariana SzwarcaDrukuj

W dniu jutrzejszym, tj. 10.03.2012 mija dziesiąta rocznica śmierci Mariana Szwarca, znakomitego, nie boję się powiedzieć wręcz charyzmatycznego nauczyciela zawodu, przyjaciela młodzieży i wielkiego entuzjasty żeglugi śródlądowej.

Z tej też okazji członkowie Bractwa Mokrego Pokładu, i reprezentujący Towarzystwo Entuzjastów Żeglugi Śródlądowej zapalili znicze w wigilię tej, jakże smutnej rocznicy przy grobie Mariana.

Jeden z absolwentów TŻŚ - syn także absolwenta TŻŚ - stworzył w Wikipedii stronę z biogramem Mariana Szwarca, który przytaczamy poniżej.

W roku 1957 na zaproszenie dyrektora szkoły Tadeusza Cieśli otrzymał propozycję pracy w szkole na stanowisku bosmana na statku szkolnym ?Małgorzata Fornalska?.

Po odbyciu służby wojskowej w Marynarce Wojennej powrócił do szkoły już jako nauczyciel przedmiotów zawodowych: locji, teorii prowadzenia statków, nawigacji i innych. Początki pracy zawodowej łączył ze studiami na Politechnice Wrocławskiej, które pomyslnie ukończył. Jako pasjonat żeglugi, przez cały okres swojego życia dokształcał się i doskonalał w zawodzie, co owocowało zaliczeniem go do ekspertów w tematyce żeglugi śródlądowej oraz morskiej. Często występował jako rzeczoznawca sądowy w sprawach wypadków żeglugowych.

W latach sześćdziesiątych prowadził wykłady w Technikum Żeglugi Śródlądowej w Giżycku, Warszawie i Bydgoszczy a także odbywał zajęcia ze słuchaczami wydziału zaocznego we Wrocławiu. Od roku 1963, gdy Państwową Komisję Egzaminacyjną na stopnie oficerskie w żegludze śródlądowej umiejscowiono w szkole, egzaminował kandydatów na kapitanów, mechaników i pilotów żeglugi śródlądowej. Przeprowadzał liczne kursy doskonalące w zawodach żeglugowych, opracowywał testy egzaminacyjne, programy szkoleń materiały dla ministerstwa właściwego w sprawach transportu, Zjednoczenia Żeglugi Śródlądowej i innych instytucji branżowych.

W roku 1977 na statku szkolnym ?Westerplatte II? dopłynął z uczniami TŻŚ do Schönebeck (Elbe) nad Łabą rozpoczynając w ten sposób współpracę szkoły wrocławskiej z siostrzaną szkołą w NRD. W ten sam sposób nawiązał współpracę w roku 1978 z Děčínem w Czechosłowacji a w roku 1980 z szkołą w Budapeszcie.

W latach osiemdziesiątych był kierownikiem organizowanych przez Ministerstwo Komunikacji obozach przysposobienia obronnego odbywających się na statkach szkolnych, gdzie w trakcie rejsu młodzież z różnych szkół resortowych odbywała kurs kończony egzaminem na tytuł sternika motorowodnego. W latach osiemdziesiątych został wicedyrektorem szkoły Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.

Po odejściu na emeryturę w roku 1987 organizował i odbywał liczne rejsy na szkolnym statku ?Westerplatte II? m.in. z muzealnikami, dziennikarzami, gośćmi z Niemiec oraz z młodzieżą: z TŻŚ, innych szkół średnich a także szkół podstawowych. Marian Szwarc zmarł nagle 10 marca 2002 roku.

Także tu, na naszej stronie znajdziemy artykuł o Marianie Szwarcu: http://www.tzs.zegluga.wroclaw.pl/articles.php?article_id=34 opublikowany we wrocławskim dzienniku "Słowo Polskie" w 2001 r.

Janusz Fąfara
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
  PRchecker.info Free counters!